Przed wyznaczonymi na 2 listopada wyborami gubernatorskimi w USA, biskupi ze stanu Minnesota przypominają katolickim wyborcom naukę Kościoła o małżeństwie. Stawką wyborów jest bowiem kształt prawa dotyczącego związków pomiędzy osobami jednej płci.
Choć obowiązujące obecnie przepisy w Minnesocie chronią małżeństwo i rodzinę, organizacje gejowskie już zaskarżyły je przed stanowym Sądem Najwyższym.
Wśród chętnych do objęcia fotela gubernatora jest Mark Dayton z Demokratyczno-Farmersko-Robotniczej Partii Minnesoty, niezależny kandydat Tom Horner i republikanin Tom Emmer. Tyko ten ostatni sprzeciwia się legalizacji gejowskich związków.
Do 800 tys. katolików mieszkających na terenie stanu wysłano już specjalne płyty DVD z ośmiominutowym przesłaniem, w którym m.in. arcybiskup Saint Paul i Minneapolis, John Nienstedt przypomina o fundamentach nauczania Kościoła katolickiego na temat małżeństwa. Materiały przygotowali Rycerze Kolumba.
W swym niedawnym liście pasterskim abp Nienstedt powtórzył, że mieszkańcy Minnesoty muszą przyjąć poprawkę do stanowej konstytucji, która skutecznie chroniłaby małżeństwo zdefiniowane jako związek mężczyzny i kobiety.
Hierarcha przypomniał także, że episkopat amerykański uznał w ubiegłorocznym dokumencie „Małżeństwo: miłość i życie w Planie Bożym”, iż związki pomiędzy osobami jednej płci są jednym z czterech współczesnych zagrożeń wobec znaczenia i celu małżeństwa. Wśród pozostałych wyzwań duchowni wymienili: rozwód, antykoncepcję oraz konkubinat.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.